RBR3L40ATE25 ROHM
RBR3L40ATE25 Images
Please contact us for more photos of RBR3L40ATE25
Part Number RBR3L40ATE25
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier 40V 3A 2-Pin SOD-106 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RBR3L40ATE25
Datasheet download RBR3L40ATE25.pdf
Request Quotation for RBR3L40ATE25
RBR3L40ATE25 Specifications
Part Number RBR3L40ATE25
Peak Reverse Current 50 uA
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.69 V
Product Dimensions 4.5 x 2.6 x 1.9
Supplier Package SOD-106
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Type Schottky Barrier Diode
Peak Average Forward Current 3@Tc=50C A
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C
Configuration Single
Pin Count 2
Package 2SOD-106
Replacement Part Number PART-RBR3L40ATE25
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for RBR3L40ATE25
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
S1GHE3_A I
Vishay
Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-214AC Plastic T R
Download PDF datasheet for S1GHE3_A I.pdf
BAS 70-06W H6327
Infineon
Diode Schottky 70V 0.07A 3-Pin SOT-323 T R