SBAV70LT1G ON Semiconductor
SBAV70LT1G Images
Please contact us for more photos of SBAV70LT1G
Part Number SBAV70LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Small Signal Switching 70V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SBAV70LT1G
Datasheet download SBAV70LT1G.pdf
Request Quotation for SBAV70LT1G
SBAV70LT1G Specifications
Part Number SBAV70LT1G
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Peak Reverse Recovery Time 6 ns
Peak Reverse Current 2.5 uA
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Average Forward Current 0.2 A
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Type Small Signal Switching Diode
Peak Forward Voltage [email protected] V
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Repetitive Voltage 70 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.5 A