SBR8U60P5-13 Diodes Incorporated
SBR8U60P5-13 Images
Please contact us for more photos of SBR8U60P5-13
Part Number SBR8U60P5-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 60V 8A 3-Pin(2+Tab) PowerDI 5 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SBR8U60P5-13
Datasheet download SBR8U60P5-13.pdf
Request Quotation for SBR8U60P5-13
SBR8U60P5-13 Specifications
Part Number SBR8U60P5-13
Peak Reverse Current 600 uA
Configuration Single Dual Anode
Operating Temperature -65 to 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 280 A
Peak Forward Voltage 0.53 V
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 4.05 x 5.45 x 1.15 mm
Supplier Package PowerDI 5
Peak Average Forward Current 8 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V