SBRB20200CTT4G ON Semiconductor
SBRB20200CTT4G Images
Please contact us for more photos of SBRB20200CTT4G
Part Number SBRB20200CTT4G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 200V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SBRB20200CTT4G
Datasheet download SBRB20200CTT4G.pdf
Request Quotation for SBRB20200CTT4G
SBRB20200CTT4G Specifications
Part Number SBRB20200CTT4G
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 0.9 V
Configuration Dual Common Cathode
MSL Level 1
Pin Count 3
Screening Level Automotive
Supplier Package D2PAK
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Peak Reverse Current 1000 uA
Product Dimensions 10.29 x 9.65 x 4.83 mm
Peak Average Forward Current 20 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Operating Temperature -65 to 150 °C