SDMK0340L-7-F Diodes Incorporated
SDMK0340L-7-F Images
Please contact us for more photos of SDMK0340L-7-F
Part Number SDMK0340L-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 0.03A 2-Pin SOD-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDMK0340L-7-F
Datasheet download SDMK0340L-7-F.pdf
Request Quotation for SDMK0340L-7-F
SDMK0340L-7-F Specifications
Part Number SDMK0340L-7-F
Pin Count 2
Supplier Package SOD-323
Peak Forward Voltage [email protected] V
Peak Reverse Current 0.5@30V uA
Peak Average Forward Current 0.03 A
Product Dimensions 1.8 x 1.4 x 1 mm
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Configuration Single
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Type Schottky Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.2 A