SM1100AF Leshan Radio
SM1100AF Images
Please contact us for more photos of SM1100AF
Part Number SM1100AF
Manufacturer Leshan Radio
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier Rectifier 100V 1A 2-Pin SOD-123 FL T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SM1100AF
Datasheet download SM1100AF.pdf
Request Quotation for SM1100AF
SM1100AF Specifications
Part Number SM1100AF
Product Dimensions 3(Max) x 2(Max) x 1.2(Max)
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Screening Level Military
Peak Forward Voltage 0.85@2A V
Rad Hard No
Pin Count 2
Configuration Single
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Reverse Current 500 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Type Schottky Barrier Rectifier
Max Processing Temp 260
Peak Average Forward Current 1 A