STPS10170CB-TR STMicroelectronics
STPS10170CB-TR Images
Please contact us for more photos of STPS10170CB-TR
Part Number STPS10170CB-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 170V 10A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS10170CB-TR
Datasheet download STPS10170CB-TR.pdf
Request Quotation for STPS10170CB-TR
STPS10170CB-TR Specifications
Part Number STPS10170CB-TR
Peak Non-Repetitive Surge Current 75 A
Supplier Package DPAK
Peak Reverse Current 10 uA
Max Processing Temp 260
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 10 A
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 170 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage 1 V
Configuration Dual Common Cathode
MSL Level 1
Pin Count 3
Product Dimensions 6.6 x 6.2 x 2.4 mm