STPS30150CT STMicroelectronics
STPS30150CT Images
Please contact us for more photos of STPS30150CT
Part Number STPS30150CT
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 150V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS30150CT
Datasheet download STPS30150CT.pdf
Request Quotation for STPS30150CT
STPS30150CT Specifications
Part Number STPS30150CT
Product Dimensions 10.4 x 4.6 x 9.15 mm
Peak Reverse Current 6.5 uA
Peak Forward Voltage 1 V
Mounting Through Hole
Pin Count 3
Lead Finish Tin
Configuration Dual Common Cathode
Peak Reverse Repetitive Voltage 150 V
Supplier Package TO-220AB
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Type Schottky Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 220 A
Peak Average Forward Current 30 A