STPS30SM80CG-TR STMicroelectronics
STPS30SM80CG-TR Images
Please contact us for more photos of STPS30SM80CG-TR
Part Number STPS30SM80CG-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 80V 30A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS30SM80CG-TR
Datasheet download STPS30SM80CG-TR.pdf
Request Quotation for STPS30SM80CG-TR
STPS30SM80CG-TR Specifications
Part Number STPS30SM80CG-TR
Peak Average Forward Current 30 A
Product Dimensions 10.4 x 9.35 x 4.6 mm
Peak Reverse Current 40 uA
Supplier Package D2PAK
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 80 V
Type Schottky Diode
Configuration Dual Common Cathode
Max Processing Temp 245
Lead Finish Matte Tin
Pin Count 3
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Peak Forward Voltage 0.965 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 220 A