STPS40150CW STMicroelectronics
STPS40150CW Images
Please contact us for more photos of STPS40150CW
Part Number STPS40150CW
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 150V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS40150CW
Datasheet download STPS40150CW.pdf
Request Quotation for STPS40150CW
STPS40150CW Specifications
Part Number STPS40150CW
Product Dimensions 15.75 x 5.15 x 20.15 mm
Supplier Package TO-247
Pin Count 3
Mounting Through Hole
Configuration Dual Common Cathode
Lead Finish Tin
Peak Forward Voltage 1@40A V
Peak Reverse Current 8 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 150 V
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Average Forward Current 20 A