STTH12R06FP STMicroelectronics
STTH12R06FP Images
Please contact us for more photos of STTH12R06FP
Part Number STTH12R06FP
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 12A 2-Pin(2+Tab) TO-220FPAC Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level STTH12R06FP
Datasheet download STTH12R06FP.pdf
Request Quotation for STTH12R06FP
STTH12R06FP Specifications
Part Number STTH12R06FP
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Lead Finish Matte Tin
Peak Average Forward Current 12 A
Supplier Package TO-220FPAC
Mounting Through Hole
Type Switching Diode
Peak Non-Repetitive Surge Current 100 A
Peak Reverse Current 45 uA
Rad Hard No
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Reverse Recovery Time 45 ns
Pin Count 2
Product Dimensions 10.4 x 4.6 x 16.4 mm
Peak Forward Voltage 2.9 V