VB40120C-E3 8W Vishay
VB40120C-E3 8W Images
Please contact us for more photos of VB40120C-E3 8W
Part Number VB40120C-E3 8W
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 120V 40A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VB40120C-E3 8W
Datasheet download VB40120C-E3 8W.pdf
Request Quotation for VB40120C-E3 8W
VB40120C-E3 8W Specifications
Part Number VB40120C-E3 8W
Peak Reverse Repetitive Voltage 120 V
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Max Processing Temp 245
Supplier Package D2PAK
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A
Operating Temperature -40 to 150 °C
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 10.67 x 9.65 x 4.83 mm
Peak Forward Voltage 0.88@20A V
Configuration Dual Common Cathode
MSL Level 1
Pin Count 3
Peak Average Forward Current 40 A
Peak Reverse Current 500 uA
Package 3D2PAK
Replacement Part Number PART-VB40120C-E3 8W
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for VB40120C-E3 8W