VS-10WQ045FNTR-M3 Vishay
VS-10WQ045FNTR-M3 Images
Please contact us for more photos of VS-10WQ045FNTR-M3
Part Number VS-10WQ045FNTR-M3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 45V 10A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-10WQ045FNTR-M3
Datasheet download VS-10WQ045FNTR-M3.pdf
Request Quotation for VS-10WQ045FNTR-M3
VS-10WQ045FNTR-M3 Specifications
Part Number VS-10WQ045FNTR-M3
Type Schottky Diode
Peak Reverse Current 1000 uA
Configuration Single Dual Anode
Rad Hard No
Supplier Package DPAK
Peak Non-Repetitive Surge Current 400 A
Peak Average Forward Current 10 A
Operating Temperature -40 to 175 °C
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Repetitive Voltage 45 V
Peak Forward Voltage 0.8@20A V
Product Dimensions 6.73 x 6.22 x 2.39 mm