VS-12CWQ06FNTR-M3 Vishay
VS-12CWQ06FNTR-M3 Images
Please contact us for more photos of VS-12CWQ06FNTR-M3
Part Number VS-12CWQ06FNTR-M3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 60V 12A 3-Pin(2+Tab) TO-252AA T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-12CWQ06FNTR-M3
Datasheet download VS-12CWQ06FNTR-M3.pdf
Request Quotation for VS-12CWQ06FNTR-M3
VS-12CWQ06FNTR-M3 Specifications
Part Number VS-12CWQ06FNTR-M3
Peak Average Forward Current 12 A
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 6.73 x 6.22 x 2.39 mm
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V
Pin Count 3
Peak Non-Repetitive Surge Current 320 A
Configuration Dual Common Cathode
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Supplier Package TO-252AA
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Reverse Current 3000 uA
Peak Forward Voltage 0.79 V