VS-20ETS08FP-M3 Vishay
VS-20ETS08FP-M3 Images
Please contact us for more photos of VS-20ETS08FP-M3
Part Number VS-20ETS08FP-M3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Standard Recovery 800V 20A 2-Pin TO-220 FP Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-20ETS08FP-M3
Datasheet download VS-20ETS08FP-M3.pdf
Request Quotation for VS-20ETS08FP-M3
VS-20ETS08FP-M3 Specifications
Part Number VS-20ETS08FP-M3
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Supplier Package TO-220 FP
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Reverse Current 100 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 300 A
Lead Finish Tin
Configuration Single
Peak Average Forward Current 20 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 800 V
Product Dimensions 10.6(Max) x 4.8(Max) x 8.69(Max)
Peak Forward Voltage 1.1 V