VS-43CTQ100STRLPBF Vishay
VS-43CTQ100STRLPBF Images
Please contact us for more photos of VS-43CTQ100STRLPBF
Part Number VS-43CTQ100STRLPBF
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 40A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-43CTQ100STRLPBF
Datasheet download VS-43CTQ100STRLPBF.pdf
Request Quotation for VS-43CTQ100STRLPBF
VS-43CTQ100STRLPBF Specifications
Part Number VS-43CTQ100STRLPBF
Peak Forward Voltage 0.98 V
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 10.67 x 9.65 x 4.83 mm
Peak Non-Repetitive Surge Current 850 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Configuration Dual Common Cathode
Pin Count 3
Peak Average Forward Current 40 A
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Peak Reverse Current 1000 uA
Operating Temperature -55 to 175 °C