VS-8TQ100STRLPBF Vishay
VS-8TQ100STRLPBF Images
Please contact us for more photos of VS-8TQ100STRLPBF
Part Number VS-8TQ100STRLPBF
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 8A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level VS-8TQ100STRLPBF
Datasheet download VS-8TQ100STRLPBF.pdf
Request Quotation for VS-8TQ100STRLPBF
VS-8TQ100STRLPBF Specifications
Part Number VS-8TQ100STRLPBF
Pin Count 3
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Peak Average Forward Current 8 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 850 A
Peak Forward Voltage 0.88@16A V
Operating Temperature -55 to 175 °C
Configuration Single
Type Schottky Diode
Peak Reverse Current 550 uA
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Rad Hard No
Product Dimensions 10.67 x 9.65 x 4.83 mm
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package D2PAK
Package 3D2PAK
Replacement Part Number PART-VS-8TQ100STRLPBF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for VS-8TQ100STRLPBF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
ES2CHE3_A H
Vishay
Diode Ultra Fast Rectifier 150V 2A 2-Pin DO-214AA Plastic T R
Download PDF datasheet for ES2CHE3_A H.pdf
BAV99,235
Nexperia
Diode Switching 100V 0.215A 3-Pin TO-236AB T R