ZLLS400TA Diodes Incorporated
ZLLS400TA Images
Please contact us for more photos of ZLLS400TA
Part Number ZLLS400TA
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 0.52A 2-Pin SOD-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level ZLLS400TA
Datasheet download ZLLS400TA.pdf
Request Quotation for ZLLS400TA
ZLLS400TA Specifications
Part Number ZLLS400TA
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 12 A
Peak Reverse Current 10@30V uA
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-323
Product Dimensions 1.8 x 1.45 x 0.8 mm
Peak Average Forward Current 0.52 A