BA033CC0FP-E2 ROHM
BA033CC0FP-E2 Images
Please contact us for more photos of BA033CC0FP-E2
Part Number BA033CC0FP-E2
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level BA033CC0FP-E2
Datasheet download BA033CC0FP-E2.pdf
Request Quotation for BA033CC0FP-E2
BA033CC0FP-E2 Specifications
Part Number BA033CC0FP-E2
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.5@500mA V
Polarity Positive
Line Regulation 100 mV
Maximum Output Current 1 A
Load Regulation 150 mV
Minimum Input Voltage 4 V
Accuracy ±2 %
Operating Temperature -40 to 125 °C
Output Voltage 3.3 V
Typical Dropout Voltage @ Current 0.3@500mA V
Product Dimensions 6.5 x 5.5 x 2.3 mm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 1200 mW
Output Type Fixed
Mounting Surface Mount
Supplier Package TO-252
Number of Outputs 1
Function LDO
Pin Count 3
Lead Finish Tin|Tin/Copper
Maximum Input Voltage 25 V
Input Voltage Range 25 to 4 V