LTR18EZPJ510 ROHM
LTR18EZPJ510 Images
Please contact us for more photos of LTR18EZPJ510
Part Number LTR18EZPJ510
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res 1206 51 Ohm 5% 3 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level LTR18EZPJ510
Datasheet download LTR18EZPJ510.pdf
Request Quotation for LTR18EZPJ510
LTR18EZPJ510 Specifications
Part Number LTR18EZPJ510
Failure Rate
Package Type
Military Standard
Resistance Value 51 Ohm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Pin Count 2
Rad Hard No
Type Thick Film
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm