MCR006YRTJ121 ROHM
MCR006YRTJ121 Images
Please contact us for more photos of MCR006YRTJ121
Part Number MCR006YRTJ121
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 120 Ohm 5% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YRTJ121
Datasheet download MCR006YRTJ121.pdf
Request Quotation for MCR006YRTJ121
MCR006YRTJ121 Specifications
Part Number MCR006YRTJ121
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Resistance Value 120 Ohm
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Military Standard
Tolerance 5 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm