MCR006YRTJ153 ROHM
MCR006YRTJ153 Images
Please contact us for more photos of MCR006YRTJ153
Part Number MCR006YRTJ153
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 15K Ohm 5% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YRTJ153
Datasheet download MCR006YRTJ153.pdf
Request Quotation for MCR006YRTJ153
MCR006YRTJ153 Specifications
Part Number MCR006YRTJ153
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Supplier Package 0201
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 125 °C
Termination Style Wraparound
Resistance Value 15 kOhm
Failure Rate
Military Standard
Tolerance 5 %
Type Thick Film
Case Style Molded
Pin Count 2
Rad Hard No
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm