MCR01MRTF1001 ROHM
MCR01MRTF1001 Images
Please contact us for more photos of MCR01MRTF1001
Part Number MCR01MRTF1001
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 1K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MRTF1001
Datasheet download MCR01MRTF1001.pdf
Request Quotation for MCR01MRTF1001
MCR01MRTF1001 Specifications
Part Number MCR01MRTF1001
Resistance Value 1 kOhm
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Pin Count 2
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm