MCR01MZPD6801 ROHM
MCR01MZPD6801 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPD6801
Part Number MCR01MZPD6801
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 6.8K Ohm 0.5% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPD6801
Datasheet download MCR01MZPD6801.pdf
Request Quotation for MCR01MZPD6801
MCR01MZPD6801 Specifications
Part Number MCR01MZPD6801
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Power Rating 0.0625 W
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Termination Style Wraparound
Resistance Value 6.8 kOhm
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm