MCR01MZPJ160 ROHM
MCR01MZPJ160 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPJ160
Part Number MCR01MZPJ160
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 16 Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPJ160
Datasheet download MCR01MZPJ160.pdf
Request Quotation for MCR01MZPJ160
MCR01MZPJ160 Specifications
Part Number MCR01MZPJ160
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Type Thick Film
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Resistance Value 16 Ohm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Package Type SMD
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm