MCR03EZPFX27R0 ROHM
MCR03EZPFX27R0 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX27R0
Part Number MCR03EZPFX27R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description CHIP RESISTOR 0603 27 OHM 1 10W 1% 50%
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX27R0
Datasheet download MCR03EZPFX27R0.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX27R0
MCR03EZPFX27R0 Specifications
Part Number MCR03EZPFX27R0
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 27 Ohm
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Free Yes
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Packaging Paper Tape and Reel
Package Type SMD
Family MCR
Tolerance 1 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm