MCR03EZPJ102 ROHM
MCR03EZPJ102 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ102
Part Number MCR03EZPJ102
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 1K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ102
Datasheet download MCR03EZPJ102.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ102
MCR03EZPJ102 Specifications
Part Number MCR03EZPJ102
Max Processing Temp 260|265
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Type Thick Film
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package Type SMD
Military Standard
Power Rating 0.1 W
Resistance Value 1 kOhm
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Failure Rate
Lead Finish Tin
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm