MCR100JZHJ3R0 ROHM
MCR100JZHJ3R0 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHJ3R0
Part Number MCR100JZHJ3R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 3 Ohm 5% 1W \u00b1500ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHJ3R0
Datasheet download MCR100JZHJ3R0.pdf
Request Quotation for MCR100JZHJ3R0
MCR100JZHJ3R0 Specifications
Part Number MCR100JZHJ3R0
Type Thick Film
Package Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Case Size 2512
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Resistance Value 3 Ohm
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±500 ppm/°C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm