MCR10EZHJ103 ROHM
MCR10EZHJ103 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHJ103
Part Number MCR10EZHJ103
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 10K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHJ103
Datasheet download MCR10EZHJ103.pdf
Request Quotation for MCR10EZHJ103
MCR10EZHJ103 Specifications
Part Number MCR10EZHJ103
Case Size 0805
Package Type SMD
Lead Finish Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Operating Temperature -55 to 155 °C
Military Standard
Failure Rate
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Resistance Value 10 kOhm
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm