MCR18EZHJ2R7 ROHM
MCR18EZHJ2R7 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHJ2R7
Part Number MCR18EZHJ2R7
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 2.7 Ohm 5% 1 4W \u00b1500ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHJ2R7
Datasheet download MCR18EZHJ2R7.pdf
Request Quotation for MCR18EZHJ2R7
MCR18EZHJ2R7 Specifications
Part Number MCR18EZHJ2R7
Military Standard
Failure Rate
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Type Thick Film
Case Size 1206
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Power Rating 0.25 W
Resistance Value 2.7 Ohm
Temperature Coefficient ±500 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm