MCR18EZHJ683 ROHM
MCR18EZHJ683 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHJ683
Part Number MCR18EZHJ683
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 68K Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHJ683
Datasheet download MCR18EZHJ683.pdf
Request Quotation for MCR18EZHJ683
MCR18EZHJ683 Specifications
Part Number MCR18EZHJ683
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 68 kOhm
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm