MCR18EZPF1R00 ROHM
MCR18EZPF1R00 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF1R00
Part Number MCR18EZPF1R00
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1 Ohm 1% 1 4W Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF1R00
Datasheet download MCR18EZPF1R00.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF1R00
MCR18EZPF1R00 Specifications
Part Number MCR18EZPF1R00
Resistance Value 1 Ohm
Type Thick Film
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Supplier Package 1206
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Tolerance 1 %
Product Dimensions 2 x 1.6 x 0.55
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm