MCR18EZPJ151 ROHM
MCR18EZPJ151 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ151
Part Number MCR18EZPJ151
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 150 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ151
Datasheet download MCR18EZPJ151.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ151
MCR18EZPJ151 Specifications
Part Number MCR18EZPJ151
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Supplier Package 1206
Tolerance 5 %
Pin Count 2
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Resistance Value 150 Ohm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.25 W
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm