MCR18EZPJ5R1 ROHM
MCR18EZPJ5R1 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ5R1
Part Number MCR18EZPJ5R1
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 5.1 Ohm 5% 1 4W \u00b1400ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ5R1
Datasheet download MCR18EZPJ5R1.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ5R1
MCR18EZPJ5R1 Specifications
Part Number MCR18EZPJ5R1
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Temperature Coefficient ±400 ppm/°C
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 5.1 Ohm
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Case Style Molded
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm