MCR50JZHJ101 ROHM
MCR50JZHJ101 Images
Please contact us for more photos of MCR50JZHJ101
Part Number MCR50JZHJ101
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 100 Ohm 5% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR50JZHJ101
Datasheet download MCR50JZHJ101.pdf
Request Quotation for MCR50JZHJ101
MCR50JZHJ101 Specifications
Part Number MCR50JZHJ101
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 5 x 2.5 x 0.55 mm
Package Type SMD
Lead Finish Tin
Power Rating 0.5 W
Resistance Value 100 Ohm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Type Thick Film
Case Size 2010
Case Style Molded
Product Depth 2.5 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 5 mm