CL10C102JB8NHNC Samsung Electro-Mechanics
CL10C102JB8NHNC Images
Please contact us for more photos of CL10C102JB8NHNC
Part Number CL10C102JB8NHNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Cardboard
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL10C102JB8NHNC
Datasheet download CL10C102JB8NHNC.pdf
Request Quotation for CL10C102JB8NHNC
CL10C102JB8NHNC Specifications
Part Number CL10C102JB8NHNC
Case Size 0603
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Package/Case 0603
Termination Style Wraparound
Capacitance Value 0.001 uF
Maximum Processing Temperature 260
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 50 V