CL31B103JCCNNWC Samsung Electro-Mechanics
CL31B103JCCNNWC Images
Please contact us for more photos of CL31B103JCCNNWC
Part Number CL31B103JCCNNWC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL31B103JCCNNWC
Datasheet download CL31B103JCCNNWC.pdf
Request Quotation for CL31B103JCCNNWC
CL31B103JCCNNWC Specifications
Part Number CL31B103JCCNNWC
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.01 uF
Voltage(DC) 100 V
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Package/Case 1206
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.85 mm
Product Length 3.2 mm