RC1005F1500CS Samsung Electro-Mechanics
RC1005F1500CS Images
Please contact us for more photos of RC1005F1500CS
Part Number RC1005F1500CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 150 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1005F1500CS
Datasheet download RC1005F1500CS.pdf
Request Quotation for RC1005F1500CS
RC1005F1500CS Specifications
Part Number RC1005F1500CS
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0402
Resistance Value 150 Ohm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 2
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm