RC1005J472CS Samsung Electro-Mechanics
RC1005J472CS Images
Please contact us for more photos of RC1005J472CS
Part Number RC1005J472CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 4.7K Ohm 5% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1005J472CS
Datasheet download RC1005J472CS.pdf
Request Quotation for RC1005J472CS
RC1005J472CS Specifications
Part Number RC1005J472CS
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Resistance Value 4.7 kOhm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm