RC1608F1003CS Samsung Electro-Mechanics
RC1608F1003CS Images
Please contact us for more photos of RC1608F1003CS
Part Number RC1608F1003CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 100K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1608F1003CS
Datasheet download RC1608F1003CS.pdf
Request Quotation for RC1608F1003CS
RC1608F1003CS Specifications
Part Number RC1608F1003CS
MSL Level 2
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 100 kOhm
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm