RC1608F2260CS Samsung Electro-Mechanics
RC1608F2260CS Images
Please contact us for more photos of RC1608F2260CS
Part Number RC1608F2260CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 226 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1608F2260CS
Datasheet download RC1608F2260CS.pdf
Request Quotation for RC1608F2260CS
RC1608F2260CS Specifications
Part Number RC1608F2260CS
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Resistance Value 226 Ohm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm