| Part Number | HTSW-103-14-F-D-005 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 215710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HTSW-103-14-F-D-005 |
| Datasheet download |
| Part Number | HTSW-103-14-F-D-005 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2.54 mm |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 550 Vac |
| Package Dimensions | 7.62 x 5.08 x 10.67 mm |
| Contact Plating | Gold Flash Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pin Count | 6 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Contacts | 6 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Type | Unshrouded Header |
| Maximum Current Rating | 6.3/Contact A |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 10.67 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-HTSW-103-14-F-D-005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 13 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532901380.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 7 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641238-7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301060.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22041101.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 5-147324-1.pdf |
|
Molex | CGRID SL SRD HDR 120 RA SR 30AU 5CKT - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015977102.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501331-1507.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 28 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-638677-1.pdf |