| Part Number | HTSW-103-25-F-D-LA-005 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 279230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HTSW-103-25-F-D-LA-005 |
| Datasheet download |
| Part Number | HTSW-103-25-F-D-LA-005 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 7.62 x 14.73 x 6.1 mm |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 14.73 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-HTSW-103-25-F-D-LA-005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board F 8 POS 2.5mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 3-829868-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0878321420.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430111.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for 953820-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533531671.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-301LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F60547YG.pdf |