| Part Number | HTSW-136-25-F-S-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 599730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HTSW-136-25-F-S-RA |
| Datasheet download |
| Part Number | HTSW-136-25-F-S-RA |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 91.44 x 12.19 x 3.09 mm |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 12.19 mm |
| Product Height | 3.09 mm |
| Product Length | 91.44 mm |
| Replacement Part Number | PART-HTSW-136-25-F-S-RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021221-00006C4LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87409-115TRLF.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2516-6003RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-1.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512116.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 5 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10114828-11105LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60247YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-643813-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 460150603.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451212.pdf |