| Part Number | HW-08-10-S-D-500-SM |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 602060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board Stacker HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HW-08-10-S-D-500-SM |
| Datasheet download |
| Part Number | HW-08-10-S-D-500-SM |
|---|---|
| Housing Color | Black|Natural |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Type | Board Stacker |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Package Dimensions | 20.32 x 5.08 x 19.43 mm |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Pin Count | 16 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 19.43 mm |
| Product Length | 20.32 mm |
| Replacement Part Number | PART-HW-08-10-S-D-500-SM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn HDI PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532448-1.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0791077008.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 440054-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-1220.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103638-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-534237-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021111-00012T4LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025841270.pdf |
|
Molex | MINIFIT JR VERT HDR ASSY 14 CKT Download PDF datasheet for 0469990144.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5499910-0.pdf |