| Part Number | LTMM-107-02-G-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 286080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTMM-107-02-G-D |
| Datasheet download |
| Part Number | LTMM-107-02-G-D |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 16.39 x 6.51 x 4.8 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Gold |
| Product Depth | 6.51 mm |
| Product Height | 4.8 mm |
| Product Length | 16.39 mm |
| Replacement Part Number | PART-LTMM-107-02-G-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | CONNECTOR BERGSTIK , SMT - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015446810.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-106LF.pdf |
|
AVX | Conn IDC Connector RCP 1 POS Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 009177001001006.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 532900780.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428192213.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200126.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91901-31111LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021121-00060T4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 28 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-638677-1.pdf |