| Part Number | QRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 621960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SATQRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR 0.8 Q RATE |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | QRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | QRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Current Rating | 2.2/Contact A |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 0.8 mm |
| Lead Free | Yes |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Type | High Speed Socket Strip |
| Maximum Voltage Rating | 215 Vac |
| Family | QRF8 |
| Number of Contacts | 72 |
| Rad Hard | No |
| Gender | SKT |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Packaging | Tape and Reel |
| Product Depth | 4.6 mm |
| Product Height | 6.26 mm |
| Product Length | 53.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-QRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT370124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 50362462.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500909.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310120.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280389-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-2820.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500216.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43879-6054.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 776262-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644487-2.pdf |