| Part Number | QTH-03001LDAKTR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 387300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | QTH-03001LDAKTR |
| Datasheet download |
| Part Number | QTH-03001LDAKTR |
|---|---|
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 20 x 5.97 x 4.26 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 0.5 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 5.97 mm |
| Product Height | 4.26 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-QTH-03001LDAKTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 25 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68488-125HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69913-104LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 90 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010974.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146268-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 72454-014VLF.pdf |
|
Samtec | Conn Board to Board HDR 160 POS 0.5mm ST SMD Tray Download PDF datasheet for ASP-122952-10.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554870719.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-292230-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291028.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52601-S16-4LF.pdf |