| Part Number | SEAF-30-01-S-08-2-RA-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 889880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 240 POS 1.27mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-30-01-S-08-2-RA-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-30-01-S-08-2-RA-K-TR |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 1.27 mm |
| Product Dimensions | 34.8 x 15.04 x 12.99 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Type | Open Pin Field Array |
| Maximum Voltage Rating | 280 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Maximum Contact Resistance | 17.1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 15.04 mm |
| Product Height | 12.99 mm |
| Product Length | 34.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-30-01-S-08-2-RA-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 5mm IDT ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 1-282005-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 25 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31325LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-535541-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353631260.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 5-826632-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 4Power 30Signal POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for AXG7340J7.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG8100J4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104361-7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431602105.pdf |