| Part Number | SEAF-30-05.0-L-04-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 489980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-30-05.0-L-04-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-30-05.0-L-04-2-A-K-TR |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 44.76 x 5.61 x 5.25 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 5.61 mm |
| Product Height | 5.25 mm |
| Product Length | 44.76 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-30-05.0-L-04-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 13 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917791-1.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P 1R MS(P5.08,H8.38) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-081502LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 6.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0537280419.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311241.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F40337YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010810.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104078-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640427-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761606-9.pdf |